От началото на 2024 г. в страната са регистрирани 114 случая на коклюш, като 89,5% от заболелите са на възраст до 19 г.. Най-висока е заболяемостта при кърмачета – 24,8%000 (14 сл.), следвани от децата на възраст 10-14 г. – заболяемост 12,4 %000 (40 сл.). Единични случаи на коклюш са докладвани и при лица на възраст над 25 г. Болшинството от случаите са при деца, подлежащи на задължителни имунизации или реимунизации.
Коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица.
Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.
Източник на заразата са болните с типични или атипични форми. Предава се по въздушно-капков път. Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.
Инкубационен период е средно 7-10 дни.
Обикновено заболяването започва с нетипични признаци – отпадналост, безапетитие, лека хрема, конюнктивит, лека до умерено висока температура и кашлица. Катаралният период може да продължи до 10-15 дни, а при имунизирани деца може да бъде и по-дълъг.
В следващите дни кащлицата се засилва, появява се на пристъпи, става спастична, мъчителна, с повръщане, особено при кърмачета и малки деца. Кашличните пристъпи зачестяват. Всеки пристъп на кашлица обикновено трае между 1 и 2 минути, но няколко пристъпа могат да се появят бързо един след друг и да продължат няколко минути. Броят на пристъпите на кашлица всеки ден е различен. Обикновено се наблюдава влошаване през нощта.
Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.
Най-честите усложнения, засягат дихателните пътища и централната нервна система. Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход. При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.
Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията.
Профилактиката на заболяването
Коклюш е ваксинопредотвратимо заболяване. Основната цел на имунизацията е предпазване на новородените и малките деца от тежко протичане на заболяването, като с възрастта постваксиналната защита намалява и е възможно случаи да се регистрират и сред имунизирани деца, подрастващи и млади хора, но с по-леко протичане.
Съгласно Имунизационния календар на Република България основната имунизация срещу коклюш се прилага в три поредни месеца от навършване на двумесечна възраст на новороденото. Прилагането на основната имунизация трябва да завърши не по-късно от 6-месечната възраст на детето.
Допълнителни дози (реимунизации) срещу коклюш се прилагат през втората, шестата и дванадесетата година от живота на децата.
РЗИ – Смолян апелира всички родители чиито деца не са имунизирани или реимунизирани на съответната възраст да се обърнат към личния лекар на детето си за ваксинация в най-кратък срок.
д-р Сийка Чернева, директор
Дирекция “Надзор на заразните болести”