От началото на 2024 г. до момента в страната лабораторно са доказани 3 случая на Западнонилска треска, всички през месец август, съответно в областите София и Хасково. За сравнение със същия период на предходната 2023 г. няма регистрирани случаи.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в периода 01.01. – 31.07.2024 г. осем държави са съобщили 69 местни случая на ЗНТ при хора, както следва: Гърция (31), Италия (25), Испания (5), Австрия (2), Унгария (2), Сърбия (2), Франция (1) и Румъния (1). От тях 8 случая са завършили летално: Гърция (5), Италия (2) и Испания (1). Допълнително, случаи са регистрирани в Косово (1) и Албания (3).
Западнонилската треска е вирусна зоонозна инфекция с трансмисивен механизъм на предаване. Заболяването е най-често срещано сред птиците и конете. Обикновено се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици. Вирусът може да се разпространява и от човек на човек чрез кръвопреливане и трансплантация на органи. Други начини, по които вирусът може да се разпространи, са от майка на дете по време на бременност и кърмене и чрез лабораторно заразяване.
Вирусът Западен Нил се среща в Африка, Европа, Близкия изток, Северна Америка и Западна Азия. Вирусът има широка географска циркулация в Европа, поради изобилието от комари от определен вид (Culex) на целия континент, които го разпространяват. Повечето случаи възникват в периода между месеците юли и септември във връзка с активността на живия преносител - комара. Времето от ухапването до проявата на симптоми (инкубационния период) е от 3 до 14 дни.
80% от инфектираните хора не проявяват симптоми. При около 20% от тях се развива Западнонилска треска (WNF), характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли. При по-малко от 1 % от заболелите протичането е тежко и засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), предимно при хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания. Леталилетът при лица от рисковите групи достига до 17%.
Рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.
Хората заразени със Западнонилска треска развиват доживотен имунитет срещу повторно заболяване. При лица с нарушена имунна система или с подлежащи заболявания имунната защита може да отслабне във времето.
Как да се предпазим?
Препоръчително е използването на лични предпазни средства, които да намалят опасността от ухапване от комари:
Пътуващи в засегнатите райони, както и лица у нас с данни за ухапване от комари и проявили симптоми, характерни за заболяването Западнонилска треска, трябва да се обърнат към своя личен лекар, с цел поставяне на своевременна и точна диагноза.