Повечето хора свързват понятието “летен грип“ с огромната и широко разпространена група на ентеровирусите. Те най - често са причина за остри грипоподобни заболявания с възпаления на горните дихателни пътища и стомашни проблеми, но понякога могат да засегнат тежко централна нервна система, мускулите и дори сърцето.
Към групата на т.нар. летни вируси спадат както голямата и широко разпространена група на ентеровирусите, така и ротавирусите, норовирусите, аденовирусите и парагрипните вируси. Предаването им от човек на човек става по въздушно - капков и контактен път.
През лятото най – рисковите места за заразяване са курортите, териториите и обектите с голяма концентрация на хора. Голяма опасност крият и басейните със съмнителна чистота, тъй като влажната среда е любима за вирусите, гъбичките и бактериите. Недобрата хигиена на ресторанти и заведения за бързо хранене също е предпоставка за разпространение на летните вируси.
Ентеровирусите имат много разновидности, но като цяло клиничната картина е грипоподобна, поради което се обединяват в понятието „летен грип“. Основните клинични признаци са: повишена температура, отпадналост, главоболие, запушен нос, хрема, възпалено гърло, кашлица, но водещи и подчертани са проявите от гастро-интестиналния тракт под формата на повръщане, болки в стомаха, диария. Много често тези симптоми бързо отшумяват, а възстановяването на доброто здраве става в рамките на около 2 дни. Това е и причината много от болните да не търсят медицинска помощ.
Най - уязвими и податливи на вирусни инфекции са децата. Основното, което трябва да знаят родителите за превенцията на вирусната инфекция през лятото, е необходимостта от спазването на строги хигиенни навици.
Как да се предпазим:
Лечението обикновено е симптоматично и включва: температуропонижаващи средства, сиропи за кашлица, капки за нос, препарати срещу повръщане, средства против обезводняване и др. Ентеровирусите не се влияят от антибиотици по никакъв начин, и е безсмислено да се приемат. По време на боледуването е важно приемането на повече течности за възстановяване на баланса. Антибиотици се включват само при много тежка клинична картина по преценка на лекар.
Материалът изготви д-р Сийка Чернева – директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ при РЗИ – Смолян=